Autoúver výhodnejší ako leasing?

Cofidis SK

Nákup vozidla "na splátky" môže byť najvýhodnejšou formou financovania. Samozrejme, za predpokladu, že si svojho finančného partnera vyberiete starostlivo.

Kúpa auta nepatrí práve k tým najspontánnejším rozhodnutiam. Človek plánuje, zvažuje. Okrem výbavy, veku, či farby a samozrejme aj množstva ďalších kritérií, predovšetkým cenu a spôsob kúpy vozidla. Platí to rovnako pri vozidlách na súkromné ako aj firemné účely. Pretože aj pri silnejšom finančnom zázemí môže byť zaobstaranie vozidla „na splátky“ tou výhodnejšou formou financovania. Samozrejme, pri vhodnej voľbe finančného partnera.

Menšia suma, aj keď pravidelná, sa v rozpočte ľahšie hľadá. Najmä pokiaľ ide o kúpu auta. Tak je tomu vo firemných ako aj rodinných financiách. Dôvody bývajú rôzne. Či už je to napätý rozpočet alebo napríklad investičné plány. A tak keď auto treba hneď, niet času na ďalšie sporenie stojíme pred voľbou medzi úverom a leasingom.

Porovnávaním úrokov a poplatkov začne pravdepodobne každý. Hoci je to zložité, pretože tieto formy financovania fungujú odlišne. To čo vyzerá na prvý pohľad sľubne, môže byť v konečnom dôsledku drahšie. Teda prvým úskalím je vyhnúť sa porovnávaniu „hrušiek s jablkami“. Kým pri úvere sú úroky zrozumiteľne zverejnené, pri lízingu bývajú rozdelené na dve časti – na úrok z úveru a na úrok z poistenia. (Poistenie je pri leasingu vašou povinnosťou.) Pozor treba dať aj na ďalšie poplatky, ktoré pri leasingoch bývajú často skryté alebo nie úplne transparentné. Pripočítaním všetkých týchto bočných poplatkov sa tak celkové náklady na leasing môžu vyšplhať nad rámec bežného účelového úveru na auto. A ten dnes môžeme získať pomerne lacno.

Ďalším problémom môže byť vlastníctvo auta. Ak chce mať záujemca o kúpu auto vo vlastníctve a predísť tak problému pri havárii alebo nebodaj krádeži, určite voľme auto úver. Pri leasingu auto nie je vaše. Máte ho v prenájme a pri škodovej udalosti poisťovňa uprednostňuje nároky leasingovej spoločnosti. Tá potom určí aká suma prináleží klientovi. Pri krádeži to často býva iba zlomok skutočnej sumy, ktorú za vozidlo už zaplatil. A je celkom možné, že leasingové splátky budete musieť platiť aj po takejto poistnej udalosti. Či už preto, že nebolo ukončené policajné vyšetrovanie, alebo trhová hodnota vozidla je nižšia ako zostatok splátok leasingu. Ten bude klient musieť doplatiť. Okrem finančnej straty sa však treba pripraviť aj na množstvo administratívnych byrokratických povinností. Pri úvere na auto je vozidlo okamžite majetkom kupujúceho a pri akejkoľvek poistnej udalosti je partnerom poisťovne on.

Pri každej voľbe je však rozhodujúca voľba finančného partnera. Na trhu je ich síce niekoľko, no len zopár sa ich na autoúvery aj špecializuje. K nim patrí napríklad COFIDIS. Spoločnosť je súčasťou medzinárodnej skupiny, pôsobí v 9 európskych krajinách a na Slovensku poskytuje svoje služby prostredníctvom pobočky zahraničnej banky COFIDIS SA. Pre svoju špecializáciu môže kúpu vozidla výrazne uľahčiť. A pokiaľ si klient vyberie auto z ponuky spolupracujúcich predajcov (nájsť sa dajú na stránke spoločnosti) aj výrazne urýchliť.
 
Ak máte záujem o Autoúver kliknite sem >>